דורה וחברים

דורה החוקרת באה אל העולם בראשיתה כנציגת הרב תרבותיות, על מנת להפיץ את השפה הספרדית לפעוטות ארה"ב.


הסדרה “דורה החוקרת" עלתה אל מסכי הטלויזיה האמריקאית בשנת 2000, והציגה לעולם את דמותה של דורה – ילדה קטנה עם תספורת קארה ובגדי ילדה פשוטים וחביבים, ללא כל סממנים מותגיים או אפנתיים, שיחד עם חברה בוטס הקוף [שנקרא כך משום שהוא נועל מגפיים], וחברים נוספים – לימדה ספרדית בסיסית לעוללי ארה"ב. הרעיון היה פשוט: דורה וחבריה יוצאים להרפתקאות – שכן דורה היא חוקרת סקרנית – וכל דבר שהם עושים או נתקלים בו מתואר בחסכנות מילולית רבה, כאשר כל פעם מושם דגש על מילה אחרת, שמתורגמת שוב ושוב לספרדית, ואז נאמרת באנגלית, וחוזר חלילה.

דורה וחברים אין לדעת אם משימת יוצרי דורה להטמיע את השפה הספרדית, ואת הערכים הרב תרבותיים החשובים הקשורים בה במציאות האמריקאית, אכן צלחו, אבל מה שהיה ברור מן הרגע הראשון הוא שורה היא הצלחה פנומנלית: הסדרה, ודורה העומדת בראשה, הפכו במהרה להצלחה בינלאומית מסחררת, והסדרה הופצה בעשרות מדינות וכיום היא מדובבת לעשרים וחמש שפות. במעבר לתרבויות אחרות נערכו אדפטציות בסדרה. הבולטת בהן: דורה החוקרת הפכה ממורה ומדריכה מיומנת לספרדית, למורה לאנגלית. כך, הסדרה שבראשיתה נועדה לקדם רב תרבותיות ופלורליזם, הפכה לשלוחה נוספת של האמריקניזציה. יחד עם זאת, הסדרה משמרת ערכים חיוביים רבים: דמותה העגלגלה של דורה מעמידה דמות הזדהות חיובית לילדות ברחבי העולם, עוד לפני בראץ המנוחה וברבי תבדל"א. כמו כן, עצם היותה של דורה גיבורה נשית, הזוכה לאהבתם והערצתם הבלתי מבוטלת של ילדים וילדות כאחד, היא בעלת ערך פמיניסטי בפני עצמה. נוסף על כך, היותה של דורה דמות חיובית באמת – אמיצה, סקרנית, הרפתקנית, מחנכת – הופכת את דמותה לעוד יותר משמעותית לחיוב.

האתר משחקי דורה מציע מגוון עשיר של משחקי דורה למשחק אונליין, עבור ילדים והוריהם. באתר ניתן לשחק בינגו חיות ובינגו צורות עם דורה, לעזור לדורה להשליט סדר בחווה המבולגנת של חברה החוואי, לטוס עם דורה ובוטס לחלל כדי להשיב את חבריה החייזרים הביתה, ועוד מגוון משחקי דורה וחברים מהנים המותאמים לקהל היעד של הסדרה.


קצת על דורה
דורה היא ילדה בת שבע, ממוצא לטיני. דורה היא ילדה בעלת מבנה גוף בריא, הלבושה כמעט תמיד בתלבושת שהפכה מזוהה איתה, המורכבת מתיק גב סגול, חולצת טריקו ורודה, מכנסי טייץ כתומים, נעלי סניקרס לבנות, וגרביים צהובות.
סממן חיצוני נוסף שהפך לסימן ההיכר של דורה הוא תספורת הקארה החומה שלה ועיניה החומות הגדולות. דורה היא הדמות הראשית בסדרה "דורה החוקרת", בה בכל פרק היא יוצאת למסעות ולהרפתקאות, במהלכן היא מגלה דברים חדשים ועוזרת לזרים ולחברים, כלפיהם היא מגלה מידה שווה של פתיחות ואהבת אדם. דמותה של דורה אמורה לקדם רב-תרבותיות, והיא אכן מציגה בפני דמויות שונות בהן היא פוגשת חגים מועדים וסגנונות חיים המאפיינים את משפחתה, המופיעה גם היא בסדרה.

דורה חברותית וטובת לב כלפי כל מי שנקרה על דרכה, ואפילו אינה נוטרת טינה לדמות המהווה אתגר תמידי לה ולחבריה, השועל חטפני, שכפי שנרמז משמו, תפקידו העיקרי בסדרה הוא לגנוב דברים מדורה ומחברותה. תפקידה המרכזי של דורה בסדרה המקורית, האמריקאית, היה ללמד ביטויים ומילים בשפה הספרדית. בכל פרק של הסדרה היו מסומנים ומודגשים כמה ביטויים בספרדית, שהוטמעו בעלילת אותו פרק ושוננו על ידי דורה וחבריה לצופים.

כאשר הסדרה עובדה לתרבויות ומדינות אחרות, הפכה השפה הראשונה של דורה לשפת המדינה שהוצגה בה, והשפה השנייה, שאותה עזרה לילדים לרכוש, היא בדרך כלל אנגלית. דורה אהובה על ילדים בכל העולם בשל הסקרנות, החיוניות, החיוביות, אהבת האדם שלה, וטוב לבה כלפי כל מי שהיא פוגשת. במשחקי דורה אפשר לסייע לדורה להשיב את חבריה מהחלל בחזרה לכוכב מוצאם, לשחק בינגו עם דורה, לעזור לדורה לעשות סדר בחווה, לתקן עם דורה גשר שבור, לעזור לדורה לחצות נהר שורץ תנינים, לשחק משחקי זיכרון עם דורה, ולמצוא עם דורה את גלגל הים הגנוב של בוטס.